وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي: نقش موثر مردم چهارمحال و بختياري در تحقق اهداف انقلاب اسلامي

کد خبر: 191805 تاریخ انتشار: 1402/04/24 09:23:53
نمایش: 182
اخبار
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به نقش مهم چهارمحال و بختياري در تحقق اهداف انقلاب اسلامي اشاره و تصريح کرد: اين استان فرزندان و نيروهاي خوبي تربيت کرده‌اند که در آباداني، عمران و پيشبرد کشور نقش ايفا مي‌کنند.

محمد مهدي اسماعيلي روز پنجشنبه در نشست با استاندار و مجمع نمايندگان چهارمحال و بختياري تاکيد کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به‌تازگي قراردادي با صندوق کارآفريني اُميد منعقد کرده است تا سه هزار ميليارد تومان تسهيلات به توليدکنندگاني که پوشاک عفيفانه مي‌کنند، پرداخت شود.

به گفته وي، در پرداخت تسهيلات تبصره ۱۶ در خصوص مشکلاتي که فرهنگ و هنر طي در سال‌هاي گذشته وجود داشت امسال رفع شده است.

وي گفت: امسال جهش قابل قبولي در بودجه بخش فرهنگ و هنر کشور رخ داده است و از سوي ديگر بسته جبران عقب‌ماندگي‌هاي فرهنگي و هنري استان‌هاي کشور از جمله چهارمحال و بختياري به‌زودي تهيه و تدوين مي‌شود.

اسماعيلي يادآور شد: سال ۱۳۸۴ در حوزه فرهنگ در بخش اقتصاد کتاب ۲۵۰ ميليارد تومان بود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ۸۰ ميليارد تومان اعتبار براي اداره حوزه کتاب در اختيار داشت که در سال ۱۴۰۰ اين اقتصاد به هشت هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان و حوزه اعتباري وزارتخانه ۳۰ ميليارد تومان بود.

اسماعيلي در خصوص وضعيت حکمراني در بخش فرهنگ و هنر اظهار داشت: در بنياد سينمايي فارابي سالي ۲۰۰ ميليارد تومان اعتبار براي توليد فيلم دارد در حالي که در يک شبکه نمايش خانگي چندين برابر همين اعتبار توليد محتوا در اختيار دارد.

اسماعيلي تصريح کرد: سالن‌هايي که دولت سيزدهم در ساري، اروميه و نقاط ديگر کشور تکميل و بهره‌برداري شده از بسياري سالن‌هاي کشورهاي اطراف پيشرفته‌تر است در حالي که برخي از اين سالها ۱۶ سال در حال ساخت بود.

وي با طرح اين سوال که چرا در شهرکرد کتابخانه مرکزي وجود ندارد؟، افزود: اين مساله به همان ضعيف کردن تعمدي فرهنگ در گذشته برمي‌گردد اما در دو سه سال اخير اتفاق‌هاي خوبي در حوزه فرهنگ کشور رخ داده است و همان سال اول در مجلس شوراي اسلامي به ويژه کميسيون فرهنگي مجلس کمک به مووسسات بودجه اي خوبي گذشته شد که در کار نرم افزاري اختصاص يابد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: امسال در حوزه فرهنگ يک انقلاب در حوزه بودجه‌اي رخ داده است و بند ه تبصره ۹ يک درصد هزينه شرکت‌ها و بانک‌هاي دولت به بخش فرهنگ و هنر اختصاص يابد.

اسماعيلي به تحول مطلوب در بودجه فرهنگي کشور در سال‌جاري با همکاري مجلس شوراي اسلامي اشاره و تصريح کرد: تراز ساختار بودجه‌اي کشور در حال رشد و مثبت شدن است.

وي با اشاره به جهش در حوزه فرهنگ، رسانه و هنر کشور در آينده‌اي نزديک يادآور شد: با پيشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مقرر شد در لايحه ماليات مستقيم درآمد حاصله از بخش هنر و چهره به صندوق هنر برگردد و صرف خود هنرمندان باشد

اسماعيلي اعضاي زيرمجموعه صندوق اعتباري هنر را ۱۰۰ هزار نفر دانست و اظهار داشت: ۶ هزار خبرنگار و حدود ۹ تا ۱۰ هزار فعال حوزه قرآني است و حوزه قرآني و بخش‌هاي ديگر مورد حمايت قرار مي‌گيرد و مشکل بيمه تمامي اصحاب رسانه رفع مي‌شود.

وي با اشاره به زيرساخت‌هاي فرهنگي کشور و نگاه دولت سيزدهم تقويت اين زيرساخت‌ها گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي آمادگي لازم براي تقويت زيرساخت‌هاي فرهنگي چهارمحال و بختياري را دارد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تاکيد کرد: بسته جامع زيرساخت‌هاي فرهنگي چهارمحال و بختياري با اولويت‌بندي تهيه و تدوين و با هدف جبران عقب‌ماندگي‌هاي فرهنگي اين استان در سفر بعدي رييس‌جمهور به شهرکرد تصويب مي‌شود.

وي افزود: در صورت اختصاص زمين مطلوب با کاربري تجاري، فرهنگي و اقتصادي در چهارمحال و بختياري، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي آمادگي ساخت مجتمع فرهنگي و هنري در اين استان را دارد.

اسماعيلي تصريح کرد: مجوز استخدام ۴۰۰ نيروي انساني براي ادارات‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامي دريافت شده است که به‌زودي فراخوان به‌کارگيري اين تعداد اعلام مي‌شود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: اين فرصت را مغتنمي شمرده و به مردم اين استان عرض ادب و ارادت دارم چرا که چهارمحال و بختياري استاني تاريخي با تمدن بالا و حوزه ايراني اسلامي و فرهنگ‌ساز است که در دوره معاصر در تمامي اتفاق‌هايي که براي مردم ايران رقم خورده مانند مشروطه که نقش بسيار مهمي را ايفا کردند، انقلاب اسلامي و دفاع‌مقدس با تقديم سرداران و بيش از ۲ هزار و ۴۰۰ شهيد اين استان نقش‌آفريني کردند.

وي با اشاره به نقد رهبر معظم انقلاب اسلامي در خصوص حوزه اقتصادي کشور در دهه ۹۰ يادآور شد: بنا داريم در دولت سيزدهم چندين کار مهم را به‌ويژه در حوزه فرهنگ انجام دهيم و در حوزه فرهنگ کارهاي زيادي شده و کارهاي بيشتر بايد انجام شود و اين مسير را ادامه مي‌دهيم.

اسماعيلي گفت: در دهه ۹۰ کارنامه عملکردي اقتصادي مورد نقد مقام معظم رهبر انقلاب اسلامي است که اشاره مي‌فرمايند که دوره خوبي طي نشده است و آمار نشان مي‌دهد رشد اقتصادي چهار دهم درصدي، افزايش فاصله ظريب جيني ، کاهش درآمد سرانه رخ داد و مورد نقد قرار گرفت که دلايلي نيز داشت که کل کشور را گروگان يک توافق با غربي‌ها گرفتند و آب، خوراک و محيط زيست را به يک مساله گره زدند که آن مساله مانند يک سراب باشد و همه مسائل به هم بريزد.

به گفته وي، در دولت سيزدهم رييس‌جمهور اکنون به کشورهاي آفريقايي سفر کرده است در حالي که در ۱۳ سال گذشته هيچ رييس‌جمهوري از ايران به کشورهاي اخير نرفته بود و روابط کشور حتي با کشورهاي همسايه که در آن دوران ادعا مي‌کردند ديپلماسي بلد هستند را همه ديدند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به نمايش عزت و شکوهمندي نهضت و نظام جمهوري اسلامي از سوي رييس‌جمهور در مجامع بين‌المللي گفت: در گذشته حکمراني فرهنگ‌ با يک تعمد ضعيف شد اما امروز با جريان قدرتمندي حوزه فرهنگ مواجه شده‌ايم.

اسماعيلي ادامه داد: جمهوري اسلامي به برکت رهبر انقلاب اسلامي مسير کلان خود را طي کرده است که دهه قبلي نشيب کشور بود.

وي يادآور شد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعتبارات عمراني فرهنگي در چهارمحال و بختياري را ۱۰۰ درصد تخصيص مي‌دهد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اظهار داشت: در صورت اختصاص سالن از سوي شهرداري‌ها براي استفاده اهالي فرهنگ و هنر و مردم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نسبت به تجهيز آن با هدف بهره‌مندي عمومي اقدام مي‌کند.

وي با اشاره به وجود ۲۰ هزار شغل و حرفه در کشور گفت: تقويم حِرَف و مشاغل کشور با دستور رييس‌جمهور به‌زودي تهيه و ابلاغ مي‌شود.

اسماعيلي تاکيد کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي آمادگي دارد هزينه لازم براي ساخت يک فيلم سينمايي درخصوص پياده روي مردم لردگان به سمت جبهه در دوران دفاع مقدس را تامين کند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: برگزاري جشنواره موسيقي محلي زاگرس‌نشينان به‌ميزباني شهرستان بروجن اقدام مطلوب و اثرگذاري در حوزه هويت‌بخشي است.

اسماعيلي يادآور شد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي ساخت و راه‌اندازي بوستان در چهارمحال و بختياري آمادگي دارد.

 

افزودن دیدگاه


ایجاد کننده صفحه : مدیر سایت | تاریخ آخرین ویرایش : 1401/01/03